Spor Liseleri Taban Puanları


spor lisesi puanları

Spor Liselerine giriş taban puanı kaçtır? Taban puanlar nasıl hesaplanır? Minimum Yetenek Sınavı Puanı kaç olmalı? LGS 'ye girmem gerekiyor mu? Tüm bu sorularınızın cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi 8 'i Tematik olmak üzere 74 Spor Lisesi bulunmaktadır.

SPOR LİSESİ PUANLARI: (2019 için)


Spor Liselerine öğrenci alımı Yetenek Sınavıyla yapılmaktadır. Öğrenci seçiminde Ortaokul Başarı Puanı ve Yetenek Sınavından alınan Puan belli bir formüle göre toplanarak hesaplanır ve başvuranlar arasında puan üstünlüğüne göre alım yapılır.

Her spor lisesinin taban puanı farklıdır. Spor lisesinin taban puanını o okula başvuru yapan öğrencilerin yetenek sınavı sonrasında ortaokul başarı puanlarının da genel puanlamaya katılarak elde edilen nihai puandan, okulun kontenjan durumuna göre başvuru yapanlardan en son sıradan okula kabul edilen öğrencinin puanı belirler.

Spor Liselerine Giriş için Minimum Yetenek Sınavı Puanı kaç olmalı?

Yetenek sınavında 50 (elli) puan barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak değerlendirmeye alınmazlar.

LGS 'ye Girmem Gerekiyor Mu?

Spor liselerine öğrenci alım yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren spor lisesine başvuru için LGS 'ye girme şartı kaldırılmıştır. İsteyen her öğrenci spor lisesine başvuru yapabilmektedir.

2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı İçin "Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alacak Okullara Başvuru" konulu 2019/7 No'lu Genelge indirmek için TIKLAYINIZ...

Genelge Ekleri ve Dilekçe için tıklayın.

Spor Lisesine Giriş Puanı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

*Yetenek sınavında 50 (elli) ve üzerinde puan alanların; yetenek sınavının % 70' ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak 100 (yüz) tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre değerlendirme ve sıralama yapılır.
*Ortaokul başarı puanı ise 6, 7 ve 8’inci sınıfın yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak hesaplanmaktadır.
Yukarıdaki formüle göre elde edilen puanlar arasında okulun kontenjanına göre yüksek puandan başlanarak alım yapılır.

YETENEK SINAVI PUANI HESAPLAMASI DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

YETENEK SINAVI PUANI HESAPLAMASI DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ


Başvuru Şartlarına Menüden ulaşabilirsiniz.