SPOR LİSESİ BAŞVURULARI ve GİRİŞ ŞARTLARI


SPOR LİSELERİ BAŞVURU ve GİRİŞ ŞARTLARI

Spor Liselerine başvuru ve giriş şartları nelerdir? İstenilen Belgeler hangileri? Yetenek Sınavı Başvurusu nasıl yapılır? Yetenek Sınavı Puan hesaplaması nasıl yapılıyor, değerlendirme ölçütleri neler?

Spor liselerine öğrenci alınmasına ilişkin iş ve işlemler, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 20 ve 25 inci maddeleri çerçevesinde Bakanlıkça ilan edilecek kontenjanlara göre 2019/7 No’lu Genelge hükümlerinde belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

SPOR LİSESİNE BAŞVURU ŞARTLARI

 1. Ortaokul veya imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfından mezun olmak ya da Geçici eğitim merkezini (GEM) bitirmek.
 2. Başvuru Tarihleri içerisinde öğrenim görmek istediği spor liselerinden en fazla iki farklı okul müdürlüğüne e-Okul üzerinden başvuruda bulunmak. (Başvurular genelde Haziran ayının 1. ila 4. haftası arasında alınır).
 3. Başvuru süresi içerisinde İstenilen Evrakları başvuruda bulunulan okul müdürlüğüne sunmak.

Başvuruda İstenilen Belgeler: (Ortaokul veya İmam Hatip Ortaokulu Mezunu)

 1. Dilekçe (EK-1)  (indirmek için tıklayın)
 2. TC Kimlik (Aslı ve Fotokopisi)
 3. Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi (EK-2) (e-Okul üzerinden alınacaktır.)

Başvuruda İstenilen Belgeler: (Geçici Eğitim Merkezi Mezunu)

 1. Dilekçe (EK-1) (indirmek için tıklayın)
 2. Fotoğraf (1 adet)
 3. TC Kimlik (Aslı ve Fotokopisi)
 4. Ortaokul Başarı Puanını da gösteren Öğrenim Belgesi 
Önemli Not: İlgili okula başvuru sonrasında okul tarafından onaylanmış Fotoğraflı Sınava Giriş Belgesini (EK-2) (e-Okul üzerinden alınmış ve onaylanmış) almayı unutmayın.

SPOR LİSESİNE GİRİŞ ŞARTLARI

 1. Yetenek Sınavında 50 (elli) baraj puanını geçmek
 2. Yetenek Sınavı Değerlendirme Ölçütleri Çizelgesine göre 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılan değerlendirilme sonucunda puan üstünlüğüne göre Asıl veya Yedek listeye girmek.
 3. Belirlenen Kontenjan kadar Asıl ve Yedek Liste (genelde) Temmuz ayı ilk haftasında okuldan veya internet sitesinden ilan edilir.
 4. Kayıtların yapılması (genelde Temmuz'un birinci veya ikinci haftası yapılır)
 5. İlk kayıtlar sonrasında açık kontenjan bulunması durumunda yedek listeden puan sırasına göre açık kontenjan kadar kesin kayıt yaptırmaya hak kazananlar tespit edilir.
 6. Yedekten kayıt hakkı kazananlar okuldan veya internet sitesinden ilan edilir. Ayrıca öğrenci velilerine bildirilir.
 7. Açık kontenjanı kadar yedek listesinde yeterli sayıda öğrenci olmayan okullar ile yedek listesi olmayan okullar yeniden sınav açar ve aynı usullerle öğrenci başvurusu alımı ve sınavı yapar.

Spor Lisesine Giriş Puanı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

*Yetenek sınavında 50 (elli) puan barajının altında kalan öğrenciler başarısız sayılarak değerlendirmeye alınmaz.
*Yetenek sınavında 50 (elli) ve üzerinde puan alanların; yetenek sınavının % 70' ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak 100 (yüz) tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre değerlendirme ve sıralama yapılır.
  Yukarıdaki formüle göre elde edilen puanlar arasında okulun kontenjanına göre yüksek puandan başlanarak alım yapılır.

  Yetenek Sınavı Değerlendirme Ölçütleri Çizelgesi Puan Hesaplama

  SPOR LİSESİ SINAV DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ ÇİZELGESİ


  AÇIKLAMALAR:

  1) Fiziksel uygunluk testlerinden koordinasyon testi bütün sınavlarda uygulanmak zorundadır. Bu testle birlikte toplam üç testin uygulanması gerekmektedir. Komisyon bu testlerden hem dayanıklılık-çabukluk ve hız testlerinden birisini hem de esneklik ve kuvvet testlerinden birisini seçmek zorundadır. (Tematik Spor Liseleri Branşlarına göre Koordinasyon Parkurunu Düzenleyebilirler.)
  2) Sporcu özgeçmişi değerlendirilirken birden fazla kategoride derecesi bulunan adayların en yüksek puanı aldığı kategori değerlendirilecektir.
  3) Sporcu özgeçmişinde adaylar durumlarını İlgili Federasyonlardan veya Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlüklerinden belgelendirmesi gerekmektedir (Tematik Spor Liselerinde ise kendi alanlarındaki sporcu özgeçmişi belgeleri değerlendirilecektir).
  *Grup maçlarında, grup birincisi olanlara veya bir üst tura gitmeye hak kazananlara grup puanı olarak 7 puan verilecektir.


  2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı İçin "Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alacak Okullara Başvuru" konulu 2019/7 No'lu Genelge indirmek için TIKLAYINIZ...

  Genelge Ekleri ve Dilekçe için tıklayın.

  www.sporlisesi.info

  Yorumlar

  Yorum Gönderme